Linux Advocacy mini-HOWTO

Paul L. Rogers, Paul.L.Rogers@li.org

Vertaald door: Ellen Bokhorst bokkie@nl.linux.org v0.5c, 3 mei 2000 In dit document worden suggesties gegeven in hoe de Linux gemeenschap het gebruik van Linux effectief kan aanbevelen.

Inhoudsopgave

1 Over dit document 1 2 Copyrightinformatie 2 3 Introductie 2 4 Gerelateerde informatie 3 5 Linux aanbevelen 4 6 Aanvalstechnieken 6 7 Gebruikersgroepen 6 8 Relaties met handelaren/verkopers 7 9 Mediarelaties 7 10 Erkennigen 8

1 Over dit document

Dit is de Linux Advocacy mini-HOWTO en het is bedoeld om richtlijnen en ideeën te geven ter assistentie in je pogingen Linux aan te bevelen. Deze mini-HOWTO werd geïnspirireerd door Jon “maddog” Hall toen hij reageerde op een verzoek om feedback over richtlijnen voor het aanbevelen van Linux tijdens NetDay <http://www.netday.org> activiteiten. Hij reageerde positief op de richtlijnen en merkte op dat het de basis was van een lijst met “aanvalstechnieken” waar de Linux gemeenschap baat bij zou hebben. Dit document is beschikbaar in HTML-formaat op http://www.datasync.com/˜ rogerspl/Advocacy-HOWTO.html. Nat Makarevitch <nat@nataa.fr.eu.org> heeft dit document vertaald in het Frans <http://www.

linux-france.org/article/these/advocacy/Advocacy-HOWTO-fr.html>.

Chie Nakatani <jeanne@mbox.kyoto-inet.or.jp> heeft dit document vertaald in het Japans <http://jf.

linux.or.jp/JFdocs/Advocacy.html>.

Janusz Batko <janus@krakow.linux.org.pl> heeft dit document vertaald in het Pools <http://www.jtz.

org.pl/Html/mini/Advocacy.pl.html>.

Bruno H. Collovini <buick@microlink.com.br> heeft dit document vertaald in het Portugees <http://www.

microlink.com.br/~buick/dragons/op1/minihowtos/br-advocacy.html>.

Mauricio Rivera Pineda <rmrivera@hotmail.com> heeft dit document vertaald in het Spaans <http://www.

linux-es.com/docs/HOWTO/translations/es/mini/Advocacy-Mini-Como>.

De auteur en beheerder van de Linux Advocacy mini-HOWTO is Paul L. Rogers <Paul.L.Rogers@li.org>.

Opmerkingen en voorstellen tot aanvullingen zijn welkom.

Neem gerust contact op met de supervisor Tim Bynum <linux-howto@sunsite.unc.edu>. als je meer wilt weten over het Linux Documentatie Project of over Linux HOWTO’s. Tim Bynum zal dit document maandelijks naar verscheidene nationale en internationale nieuwsgroepen posten.

Een persoonlijke noot: Door diverse omstandigheden, kon ik niet zoveel tijd spenderen aan het onderhouden van deze mini-HOWTO en de wisselwerking met de Linux gemeenschap als ik zou willen. Ik bied m’n verontschuldigingen hiervoor aan en mocht je hebben getracht contact met mij te zoeken en reageerde ik traag, vergeef me dan alsjeblieft voor mijn onattentheid. Alhoewel ik nog steeds veel andere verplichtingen heb, verwacht ik dat ze minder tijd zullen gaan opeisen om andere delen van mijn leven weer op te kunnen pakken. Ik waardeer je geduld en wil allen die de tijd hebben genomen om aanvullingen en correcties voor te stellen speciaal bedanken.

2 Copyrightinformatie

Deze mini-HOWTO is Copyright \begin{matrix}c \\ ◯ \end{matrix} 1996-2000 door Paul L. Rogers. Alle rechten reserved.

Een woordelijke kopie mag via elk fysiek of elektronisch medium worden gereproduceerd of gedistribueerd zonder uitdrukkelijke permissie van de auteur. Vertalingen zijn evenzo toegestaan zolang er maar is aangegeven wie het vertaalde.

Korte stukjes mogen worden gebruikt zonder voorafgaande toestemming van de auteur. Afgeleide werken en gedeeltelijke distributies van de Advocacy mini-HOWTO moeten worden vergezeld van een exacte kopie van dit bestand of een verwijzing naar de exacte kopie.

Commerciële herdistributie is toegestaan en wordt aangemoedigd; de auteur zou graag van dergelijke distributies op de hoogte worden gebracht.

Samengevat willen we de verspreiding van deze informatie via zo veel mogelijk kanalen bevorderen. We willen echter het copyright behouden op de HOWTO documenten, en zouden graag op de hoogte worden gebracht van enige plannen om de HOWTO’s te herdistribueren.

We willen verder dat alle informatie in de HOWTO’s wordt verspreid. Neem bij vragen alsjeblieft contact op met de HOWTO coördinator, Tim Bynum, via linux-howto@sunsite.unc.edu.

3 Introductie

De Linux gemeenschap weet reeds enige tijd dat Linux voor veel toepassingen een stabiel, betrouwbaar, robuust (alhoewel niet perfect) product is. Helaas zijn er nog steeds veel mensen, waaronder belangrijkste besluitvormers, die zich niet bewust zijn van het bestaan van Linux en zijn mogelijkheden.

Als Linux en de vele andere componenten waaruit een Linux distributie is samengesteld hun volle potentieel bereiken, is het kritiek dat we de hand uitreiken naar potentiële “klanten” en het gebruik van Linux voor van toepassing zijnde toepassingen aanbevelen (voorzichtig zijnde niet te veel te beloven). De reden dat veel producten van bedrijven het goed hebben gedaan op de markt is niet zo zeer door de technische superioriteit van het product maar de marketing mogelijkheden van het bedrijf.

Als je met plezier gebruik maakt van Linux en iets bij zou willen dragen aan de Linux gemeenschap, overweeg dan om te handelen volgens één van de ideeën in deze mini-HOWTO. en help anderen om meer over Linux te leren.

4 Gerelateerde informatie

Lars Wirzenius, eerdere comp.os.linux.announce moderator en oud Linux activist, heeft ook een aantal ideeën

<http://www.iki.fi/liw/texts/advocating-linux.html> over Linux aanbevelingen.
Eric S. Raymond voorziet in een analyse <http://www.tuxedo.org/~esr/writings/cathedral-bazaar/

cathedral-bazaar.html> over waarom het ontwikkelaarsmodel dat door de Linux gemeenschap wordt gebruikt zo succesvol is.

De vrije softwaregemeenschap heeft erkend dat de termen "vrije softwareën "vrij beschikbare software"niet in alle contexten passend zijn. Kijk alsjeblieft op de Open Source <http://www.opensource.org/> site voor meer informatie over het gebruik van de term öpen-source software"wanneer je "vrije software verhandelt.

Kijk eens in het essay Linuxmanship <http://zgp.org/~dmarti/linuxmanship/> van Donald B. Marti, Jr. als je je verkooptechnieken van Linux wilt oppoetsen.

De site Linux PR <http://www.cse.unsw.edu.au/~conradp/linux/pr/> bespreekt het belang van persedi-

ties voor de Linux gemeenschap. Een andere manier om waardevolle ervaring op dit gebied op te doen is door een NetDay te organiseren op een plaatselijke school met gebruik making van de richtlijnen gepresenteerd in

de NetDay How-To Guide <http://www.netday.org/NetDay/howto/guide/>.

Het doel van Linux International <http://www.li.org/> is de ontwikkeling en het gebruik van Linux te promoten.

Het Linux Documentatie Project <http://www.linuxdoc.org/> is een bron van onschatbare waarde voor Linux voorstanders.

Het Linux Center Project <http://www.portalux.com/> voorziet in een naar onderwerpen gerangschikte index met bronnen over Linux en vrije software.

De site Linux Business Applications <http://www.m-tech.ab.ca/linux-biz/> voorziet in een forum voor organisaties die voor zakelijke transacties van Linux afhankelijk zijn om hun ervaringen te delen.

Linux Enterprise Computing <http://linas.org/linux/> en Freely Redistributable Software in Business <http://www.cyber.com.au/misc/frsbiz/> behandelen bronnen en van belang zijnde onderwerpen voor degenen die Linux deployeren in een zakelijke/commerciële/ondernemingsomgeving.

Het doel van het Linux Advocacy Project <http://www.10mb.com/linux/> is om ontwikkelaars van commerciële toepassingen aan te moedigen te voorzien in Linux versies van hun software.

Het programma Linux CD and Support Giveaway <http://visar.csustan.edu/giveaway.html> helpt bij het breder beschikbaar maken van Linux door hergebruik van CD-ROM’s aan te moedigen.

Specialized Systems Consultants, Inc. (SSC) host de site Linux Resources <http://www.linuxresources.

com/> en publiceert het Linux Journal <http://www.linuxjournal.com/>.

De linux-biz <http://www.lege.com/linux-biz.html> mailinglijst is een forum aangemaakt voor het bespreken van het gebruik van Linux in een zakelijke omgeving.

De Linux Mission Critical Systems survey <http://wauug.erols.com/mclinux/results.html> docu-

menteert succesvolle bestaande systemen met een omvangrijke systeembelasting die 24 uur per dag in de lucht zijn.

Een aantal online publicaties besteedt nu aandacht aan Linux. Dit zijn onder andere:

• LinuxFocus <http://mercury.chem.pitt.edu/~angel/LinuxFocus/>
• Linuxove noviny <http://www.linux.cz/noviny/>
• Linux Gazette <http://www.ssc.com/lg/>
• PLUTO Journal <http://www.pluto.linux.it/journal/>.

Extra links naar online publicaties zijn te vinden bij het Linux Documentatie Project <http:

//www.linuxdoc.org/links/media.html> en het Linux Center Project <http://www.portalux.com/
informations/journals/>.

5 Linux aanbevelen

• Deel je persoonlijke ervaringen (goed en slecht) met Linux. Iedereen weet dat software fouten bevat en beperkingen heeft en als we alleen geestdriftige opmerkingen over Linux hebben, zijn we niet eerlijk. Ik vind het geweldig om mensen te vertellen dat ik in drie jaar tijd vier keer (waarvan driemaal gepland) heb moeten rebooten.

• Als iemand een probleem heeft waar Linux een oplossing voor kan zijn, biedt dan aan verwijzingen naar de van toepassing zijnde informatie te geven (Webpages, tijdschriftartikelen, boeken, adviseurs, …). Zeg het gewoon als je de voorgestelde oplossing zelf nog niet hebt gebruikt.

• Als je beschikbaar bent om presentaties over Linux te geven, registreer jezelf dan bij het Linux Speakers

Bureau <http://noframes.linuxjournal.com/lsb/listing.html>.

• Bied iemand aan te helpen bij het starten met Linux. Ga voor de zekerheid na of ze hun systeem effectief kunnen gebruiken.

• Een aantal mensen gelooft nog steeds dat Linux en vergelijkbare systemen alleen in tekstmodus functioneren. Zorg dat zij zich ervan bewust zijn van de beschikbaarheid van grafische toepassingen, zoals

de Gimp <http://www.gimp.org/>.

• Probeer elke week op een “newbie” posting te reageren. Zoek de lastige vragen op, wellicht ben je de enige die reageert en onderwijl leer je er misschien iets van. Als je er echter niet zeker bent dat je het juiste antwoord kan geven, zoek dan naar iemand die dit wel kan.

• Zoek de kleine softwareontwikkelaarsbedrijven op en biedt aan een presentatie over Linux te geven.

• Maak een presentatie aan de Informatie Technologie groep van je werkgever als de kans zich voordoet.

• Participeer in gemeenschapsactiviteiten zoals NetDay <http://www.netday.org/>. Gebruik de kans andere te laten weten wat Linux voor hen kan betekenen, onderwijl je eerste prioriteit aan de bijdrage in het succes van de activiteit moet liggen.

• Overweeg altijd de gezichtspunten van de persoon aan wie je Linux aan het “verkopen” bent. Ondersteuning, betrouwbaarheid, interoperability en kosten zijn allen factoren die een besluitvormer moet overwegen. Van de bovenstaande zijn de kosten vaak het minst belangrijke deel van de vergelijking.

• De beschikbaarheid van ondersteuning wordt vaak als een aandeel genoemd wanneer de adoptie van Linux wordt overwogen. Bedrijven als Caldera <http://www.caldera.com/>, Cygnus Solu-

tions <http://www.cygnus.com/>, Red Hat <http://www.redhat.com/>, en S.u.S.E. <http://www.

suse.com/> bieden ondersteuning voor een aantal of alle componenten van een typische Linux distributie. Daarbovenop voorziet de Linux Consultants HOWTO <http://www.linuxdoc.org/HOWTO/ Consultants-HOWTO.html> in een opsomming van bedrijven die aan Linux gerelateerde commerciële ondersteuning. Uiteraard is de beste ondersteuning te vinden in de nieuwsgroephiërarchiën comp.os.linux en linux.

• Wijs erop dat de productie van open-source software <http://www.opensource.org/> plaatsvindt in een omgeving van open samenwerking tussen systeemarchitecten, programmeurs, auteurs, alpha/beta testers en eindgebruikers wat vaak resulteert in goed gedocumenteerde, robuuste pro-

ducten zoals Apache <http://www.apache.org/>, GNU Emacs <http://www.gnu.org/>, Perl <http:
//www.perl.com/> en de Linux kernel <http://www.linuxhq.com/>.

• Sta op en tel mee! Registreer je bij de Linux Counter <http://counter.li.org/>.

• Meld succesvolle pogingen in het promoten van Linux bij Linux International (li@li.org) en vergelijkbare organisaties.

• Zoek een nieuw thuis voor Linux CD-ROM’s en boeken die je niet langer nodig hebt. Geef ze aan iemand die in Linux is geïnteresseerd, een publieke bibliotheek of een computerclub op school. Een boek met CD-ROM is het meest geschikt voor een bibliotheek. Zorg er alsjeblieft alleen voor dat je er zeker van bent dat je met het publiek beschikbaar stellen van de CD-ROM geen licentie-overeenkomsten of copyrights schendt. Informeer het personeel van de bibliotheek ook dat het materiaal op de CD-ROM vrijelijk mag worden gedistribueerd. Ga voor de zekerheid na of het op de planken beschikbaar is.

• Geef bij de aanschaf van boeken over software die met Linux wordt gedistribueerd voorrang aan boeken die zijn geschreven door de auteur van de software. De royalties die auteurs ontvangen door boekverkopen zijn wellicht de enige geldelijke compensatie die ze voor hun moeite ontvangen. <– Need to fix or change the Powered by Linux text –>

• Moedig op Linux gebaseerde sites aan zich aan te melden bij de Powered by Linux <http://sunsite.

nus.edu.sg/pub/LDP/powered.html> page en doe de suggestie banners waarmee Linux <http://www.
cse.unsw.edu.au/~conradp/banners/>, Apache <http://www.apache.org/>, GNU <http://www.

gnu.org/>, Perl <http://www.perl.com/> worden gepromoot … op hun site worden weergegeven.

• Participeer! Als je baat hebt gehad bij open-source software <http://www.opensource.org/>, overweeg dan alsjeblieft de vrije softwaregemeenschap te assisteren door:

– het aanleveren van gedetailleerde bug reports

– schrijven van documentatie

– kunstwerk te creëren

– managementvaardigheden te leveren

– verbeteringen voor te stellen

– het leveren van technische ondersteuning

– bij te dragen aan software

– apparatuur te doneren

– financiële ondersteuning te leveren

• Het Linux Documentatie Project <http://www.linuxdoc.org/> voorziet in een lijst <http://www. linuxdoc.org/devel.html> met Linux en aan Linux gerelateerde projecten.

• Onthoud als laatste dat we allemaal veel belangrijker zaken hebben af te handelen dan de keuze van een computeromgeving.

6 Aanvalstechnieken

• Participeer op professionele wijze als een vertegenwoordiger van de Linux gemeenschap in mailinglijsten en nieuwsgroepdiscussies. Onthoud je van scheldpartijen en vulgaire taal. Zie jezelf als deelnemer van een virtuele onderneming met Mr. Torvalds als je Chief Executive Officer. Je woorden zullen het beeld verbeteren of verlagen wat de lezer heeft van de Linux gemeenschap.

• Vermijd tot elke prijs hyperbool en ondeugdelijke beweringen. Het is onprofessioneel en het zal resulteren in onproductieve discussies.

• Een bedachtzame, goed beredeneerde reactie op een bericht zal je lezers niet alleen inzicht geven, maar het zal ook hun respect voor je kennis en mogelijkheden verhogen.

• Ga er niet op in als lokaas voor een flame wordt geboden. Te veel threads ontaarden in een “Mijn O/S is beter dan jouw O/S” argument. Laten we nauwkeurig de mogelijkheden van Linux beschrijven en het daarbij laten.

• Onthoud altijd dat als je iemand beledigt of iemand respectloos behandelt, hun negatieve ervaring met vele anderen mensen kan worden gedeeld. Als je iemand aanvalt, probeer het dan weer goed te maken.

• Richt je op wat Linux heeft te bieden. Het is niet nodig een competitie door te douwen. Linux is een goed, solide product dat op zichzelf staat.

• Respecteer het gebruik van andere besturingssystemen. Ondanks dat Linux een prachtig platform is, is het niet voor iedereen geschikt.

• Refereer naar een ander product met de juiste naam ervan. Er valt niets te winnen door te proberen een bedrijf of zijn producten belachelijk te maken door gebruik te maken van “creatieve spelling”. Als we respect voor Linux verwachten, dan moeten we andere producten respecteren.

• Geef krediet waar krediet is verschuldigd. Linux is slechts de kernel. Zonder de inspanningen van

mensen die betrokken zijn bij het GNU project <http://www.gnu.org/gnu/linux-and-gnu.html>,

MIT, Berkeley en anderen, teveel om op te noemen, zou de Linux kernel voor de meeste mensen niet erg bruikbaar zijn.

• Dring er niet op aan dat Linux het enige antwoord is op een bepaalde toepassing. Net als de Linux gemeenschap de vrijheid koestert die Linux ze levert, zou Linux als enige oplossing anderen van hun vrijheid beroven.

• Er zullen gevallen zijn waarbij Linux niet het antwoord is. Wees de eerste die dit herkent en biedt een andere oplossing aan.

7 Gebruikersgroepen

• Participeer in een plaatselijke gebruikersgroep. Een index <http://www.linuxdoc.org/links/##lug> met Linux User Group registries maakt onderdeel uit van het Linux Documentatie Project <http: //www.linuxdoc.org/>. Start een gebruikersgroep als deze nog niet in je leefomgeving voorkomt.

• De Linux User Group HOWTO <http://www.linuxdoc.org/HOWTO/User-Group-HOWTO.html> be-

handelt veel van de issues met betreking tot het starten van een gebruikersgroep en bespreekt het belang van Linux aanbevelingen als één van de doelen van een gebruikersgroep.

• Stel sprekers beschikbaar aan organisaties die in Linux zijn geïnteresseerd.

• Geef persedities <http://www.cse.unsw.edu.au/~conradp/linux/pr/> uit over je activiteiten aan de

plaatselijke media.

• Bied vrijwillig aan een Linux systeem te configureren die tegemoet komen aan de plaatelijke gemeenschapsorganisatie. Uiteraard moet het installatieproces ook bestaan uit het trainen van de gebruikersgemeenschap om het systeem te gebruiken en voorzien in adequate documentatie voor het vervolgonderhoud.

• Bespreek tijdens een ontmoeting de Linux Advocay mini-HOWTO. Brainstorm over nieuwe ideeën en lever deze aan.

8 Relaties met handelaren/verkopers

• Wanneer je de aankoop van hardware overweegt, vraag de verkoper dan naar Linux ondersteuning en ervaringen van andere gebruikers over het product in een Linux omgeving.

• Overweeg ondersteuning aan handelaren die op Linux gebaseerde producten en services verkopen. Moedig ze aan hun producten te laten vermelden in de Linux Commercial HOWTO <http://www.

linuxdoc.org/HOWTO/Commercial-HOWTO.html>.

• Ondersteun handelaren die een deel van hun inkomen doneren aan organisaties als de Free Software

Foundation <http://www.gnu.org/help/help.html>, het Linux Development Grant Fund <http://
li.org/li/fund/grants.shtml>, het XFree86 Project <http://www.xfree86.org/donations.html>

of Software in the Public Interest <http://www.debian.org/donations.html>. Maak zo mogelijk een donatie over aan deze of andere organisaties die open-source software <http://www.opensource.org/> ondersteunen. Vergeet niet dat een aantal werkgevers een concurrerend programma als gift biedt.

• Als je een toepassing nodig hebt die nog niet onder Linux wordt ondersteund, neem dan contact op met de verkoper en verzoek om een voor Linux geschikte versie.

9 Mediarelaties

• Linux International verzamelt persknipsels <http://www.li.org/li/resources/pressclippings.

shtml> waarin Linux, GNU en andere vrij herdistribueerbare software wordt genoemd. Wanneer je een dergelijk artikel ziet, stuur dan alsjeblieft de volgende informatie naar clippings@li.org:

– Naam van de publicatie

– Het adres van de uitgever

– De naam van de auteur

– Het adres van de auteur

– Titel van het artikel

– Paginanummer waar het artikel begint

– De URL als het online beschikbaar is

– Een samenvatting van het artikel, inclusief je mening

• Als je meent dat Linux in een artikel, review of nieuwsbericht geen eerlijke behandeling heeft gekregen, stuur dan de details, inclusief de bovenstaande informatie naar li@li.org zodat hierop een passende reactie kan worden gezonden naar de uitgever.

• Als je betrokken bent bij een aan Linux gerelateerd project, geef dan regelmatig persedities <http: //www.cse.unsw.edu.au/~conradp/linux/pr/> uit aan de van toepassing zijnde nieuwsservices.

10. Erkennigen 8

10 Erkennigen

Dankbare erkenning aan alle mensen die een bijdrage leverden, waaronder:

Kendall G. Clark          <kclark@cmpu.net>
Wendell Cochran           <atrypa@eskimo.com>
Bruno H. Collovini        <buick@microlink.com.br>
Allan "Norm" Crain        <allanc@idea-inc.com>
Jon "maddog" Hall         <maddog@zk3.digital.com>
Greg Hankins              <gregh@cc.gatech.edu>
Eric Ladner               <eladner@goldinc.com>
Chie Nakatani             <jeanne@mbox.kyoto-inet.or.jp>
Daniel P. Kionka          <dkionka@worldtalk.com>
Nat Makarevitch           <nat@nataa.fr.eu.org>
Martin Michlmayr          <tbm@cyrius.com>
Rafael Caetano dos Santos <rcaetano@dijkstra.ime.usp.br>
Idan Shoham               <idan@m-tech.ab.ca>
Adam Spiers               <adam.spiers@new.ox.ac.uk>
C. J. Suire               <suire@datasync.com>
Juhapekka Tolvanen        <juhtolv@silmu.cc.jyu.fi>
Lars Wirzenius            <liw@iki.fi>
Sean Woolcock             <sbwoolco@eos.ncsu.edu>